Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2018

Arif Sağ

Arif Sağ

1945, Erzurum doğumlu olan Arif Sağ, 3-4 yaşlarından itibaren, babasının değirmeninde duyduğu ritmik seslerin etkisiyle müzikle bir bağ kurdu. 5 yaşında kaval, 6 yaşında gramofon ve plakla; 7 yaşında Erzincan´da Kumaş Dede`nin dükkanında bağlamayla tanıştı. 14 yaşına kadar burada âşıklık geleneğini öğrenip, deyişler söylemeye başladı. İstanbul´a geldiğinde Aksaray Musiki Cemiyeti`nde Nida Tüfekçi`nin öğrencisi oldu. 1963´de ilk plağı `Gafil Gezme Şaşkın Bir Gün Ölürsün´ü çıkardı. 1965´de bağlama sanatçısı olarak İstanbul Radyosu kadrosuna katıldı. Arif Sağ, o yıllarda başlayıp yaklaşık 20 yıl süren `45´lik plak dönemi´nin en ünlü adlarından biri oldu. Bu süreçte 50´ye yakın plak, 200´ün üzerinde beste yaptı. Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etmesinin yanı sıra çok sayıda sanatçıya besteler verdi. Bu bestelerinde yerel motiflere çok sık yer verdi. 1975´de kurulan `İstanbul Devlet Türk Müziği Konservatuarı´na öğretim üyesi olarak giren Arif Sağ, bu yıllarda halk müziği ve bağlama konusundaki akademik çalışmalarına başladı. 1982´de konservatuardan ayrılıp, kendi adına `Arif Sağ Müzik Evi´ni kurdu. Aynı yıl, İstanbul Şan Tiyatrosu`nda ilk bağlama resitalini verdi. 1980´li yıllarda ülke dışında çalışmalara başladı ve çeşitli Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde halk müziğimizi ve çalgımızı tanıtıcı etkinliklerde bulundu.

Milletvekili seçilen ilk halk müziği sanatçısı oldu ve 1987-1991 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde milletvekili olarak görev yaptı. 5 Mayıs 1996´da Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog`un desteği ile Köln Filarmoni Orkestrası ile Köln Filarmoni Salonu`nda verdiği konserle Anadolu müziğinin batıya tanıtılmasına ciddi katkıları oldu. 1996 yılında Köln Senfoni Orkestrası eşliğinde Erdal Erzincan ve Erol Parlak`la birlikte Köln´de verdiği konser büyük ilgi gördü ve yine aynı yıl Cumhurbaşkanlığı tarafından kendisine özel ödül verildi.

2000 yılında, İspanya´nın ünlü Flamenko gitaristi TomaTito ile Avrupa´nın 12 ayrı şehrinde konserler vererek bağlamanın yurt dışında tanınmasını ve hak ettiği övgüyü almasını sağladı. 2003 yılında Lübnan´lı sanatçı MarcelKhalife´yle birlikte “Kültürler Buluşması” adı altında Türkiye´de bir dizi konserler veren sanatçı, 2005 yılında bir başka flamenko gitaristi GerardoNunez´le birlikte Hollanda ve Türkiye´de konserler verdi. Arif Sağ, bütün bu etkinlikleri süresince eğitimciliğini de ihmal etmedi. Derslerinin yanı sıra Erdal Erzincan´la beraber hazırladıkları `Bağlama Metodu´ büyük ilgi gördü.

Sanatçıya Ait Eserler